AKUPUNKTURA
Akupunktura jest metodą leczenia stosowaną w medycynie niekonwencjonalnej, znaną już od kilku tysięcy lat. Ta wywodzącą się z Dalekiego Wschodu terapia przynosi wymierne korzyści zdrowotne, które można osiągnąć poprzez nakłuwanie specjalnymi, sterylnymi igłami jednorazowymi tzw. aktywnych biologicznie punktów ciała, inaczej zwanych punktami akupunkturowymi.
W ujęciu tradycyjnym akupunktury, na skutek pobudzania igłami wybranego obszaru ciała dochodzi do usprawnienia przepływu energii w organizmie, przez co następuje wzrost sił witalnych pacjenta. Odpowiednie nakłucie punktu pobudza naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Według założeń akupunktury, określone obszary na skórze, są powiązane z konkretnymi narządami wewnętrznymi. Stymulacja skóry w wybranym obszarze, z wykorzystaniem specjalnie do tego przeznaczonej igły, ma na celu uzdrowienie i wywołanie uczucia ulgi w stanie chorobowym.
W medycznym rozumieniu akupunktura to oddziaływanie na biologicznie aktywne punkty w organizmie. Otrzymuje się fizyczną odpowiedź komórek nerwowych, przysadki mózgowej i części mózgu. Współcześni naukowcy uważają, że akupunktura jest metodą oddziaływania regulującego i stymulującego centralny układ nerwowy. Punkty akupunkturowe są zazwyczaj miejscami o wysokiej zawartości receptorów nerwowych.
Akupunktura wywiera pozytywny wpływ na funkcjonowanie narządów i ogólne zdrowie pacjenta.
Zastosowanie akupunktury:
- leczenie bólu głowy i migreny;
- choroby stawów;
- wzmacnia układ odpornościowy;
- pobudza układ krwionośny; poprawia krążenie;
- pomaga pozbyć się także bólu określonego obszaru ciała;
- wywiera pozytywny wpływ na równowagę hormonalną;
- wywołuje uczucie odprężenia, relaksuje i poprawia samopoczucie;
- wspomaga leczenie zaburzeń miesiączkowania.
Akupunktura często traktowana jest jako terapia wspomagająca leczenie chorób i przypadłości zdrowotnych. Dla dobrego efektu terapeutycznego warto więc stosować akupunkturę z innymi metodami leczniczym. Akupunktura nie pomoże w przypadku chorób w zaawansowanym stadium, wyniszczających organizm, przy uciążliwych schorzeniach przewlekłych, przy urazach wymagających leczenia chirurgicznego, a także przy chorobach psychicznych.