AROMATERAPIA
Aromaterapię zaliczamy do działu medycyny alternatywnej. Polega ona na wykorzystywaniu w kuracji zalet olejków eterycznych (essential oils), które mają wiele cennych właściwości prozdrowotnych i upiększających. W dużym uproszczeniu, olejki eteryczne to mieszaniny organicznych związków chemicznych, pozyskiwane z różnych części roślin. Mimo, że działanie olejków eterycznych można zweryfikować tylko na podstawie własnych odczuć, a nie udowodnionych badań naukowych, to i tak wielu lekarzy medycyny konwencjonalnej poleca wspomaganie właściwego leczenia poprzez stosowanie kuracji z użyciem olejków eterycznych, na których bazuje aromaterapia. Aromaterapia ma naprawdę duże grono zwolenników, twierdzących, że jest to metoda zapewniająca lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne.
O aromaterapii mówi się, że jest to forma leczenia zapachem. Stosowane do inhalacji i innych zabiegów olejki eteryczne, wykazują szereg właściwości poprawiających samopoczucie, nastrój, a nawet wspomagają proces leczenia infekcji. Doznania zmysłowe odczuwalne podczas aromaterapii mogą być niezwykle przyjemne i relaksujące. Ta metoda medycyny naturalnej jest niezwykle łatwa, tania i co najważniejsze bardzo przyjemna w zastosowaniu. czy istnieje ktoś kto nie lubi delektować się ulubionym zapachem? W aromaterapii mamy szeroki wybór olejków o różnym zapachu dających określone korzyści zdrowotne. Aromaterapia zapewnia przede wszystkim uczucie odprężenia, ukojenie.
Dobrze dobrany olejek eteryczny może sprawić, że nasze samopoczucie szybko się poprawi. W zależności od użytego olejku możemy poczuć się bardziej zrelaksowanym, wyciszyć się albo przeciwnie, pobudzić do działania, poczuć przypływ energii, poprawę koncentrację.
Bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznychOlejki eteryczne są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, jednak przy ich stosowaniu należy zachować pewne środki ostrożności. Nigdy nie wolno aplikować olejków eterycznych na skórę bez odpowiedniego rozcieńczenia, gdyż grozi to mocnym podrażnieniem. Do olejków eterycznych nakładanych na skórę należy należy dodać olej bazowy, ale można też rozcieńczyć je wodą. Olejki można stosować na skórę (masaż, wcieranie, kąpiel), a także w formie inhalacji (z użyciem gorącej wody, kominków, dyfuzorów, nebulizatora). Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne odradza spożywanie olejków eterycznych ze względu na możliwość wystąpienia niepożądanych albo szkodliwych skutków zdrowotnych.Z ostrożnością olejki eteryczne powinny stosować kobiety ciężarne, karmiące piersią i dzieci. |
Charakterystyka, skład i pozyskiwanie olejków eterycznych
Olejki eteryczne charakteryzują się przede wszystkim bardzo intensywnym zapachem, właściwym danej roślinie. Jest to zazwyczaj aromat przyjemny, aczkolwiek bardzo charakterystyczny i wyczuwalny. Mają one strukturę lipofilową, nie są rozpuszczalne w wodzie, ale łatwo można rozpuścić je w etanolu czy w olejach roślinnych.
Olejki eteryczne to ciekłe, lotne substancje wonne. Powstają w procesie destylacji parowej, poprzez wyciskanie lub za pomocy ekstrakcji rozpuszczalnikowej. Każdy olejek eteryczny charakteryzuje się indywidualnym składem chemicznym i określonymi właściwościami. Olejki eteryczne stanowią mieszaninę różnych związków. Zawierają m.in. ketony, laktony, terpeny, aldehydy, alkohole, fenole, kwasy organiczne, estry, kumaryny. Olejki eteryczne uzyskuje się z substancji lotnych następujących części roślin:
- z kwiatów;
- z liści;
- z łodyg;
- z korzeni i kłączy;
- z kory;
- z nasion.
Właściwości olejków eterycznych w aromaterapii
- pomagają przy bezsenności. Odpowiednio dobrane olejki stosowane pojedynczo, bądź w formie mieszanek, pomagają się odprężyć, pozwalają ukoić nerwy, ułatwiają zaśnięcie;
- pozytywnie wpływają na samopoczucie psychiczne. Wdychanie ulubionych zapachów poprawia nastrój i stanowi przyjemne doznanie dla zmysłów;
- poprawiają koncentrację. pobudzają;
- wykazują działanie energetyzujące, wpływają pozytywnie na wzrost sił witalnych. Idealnie jest rozpocząć dzień stosując rano olejek pobudzający do działania. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się olejki eteryczne z cytrusów, a także rozmarynowe i miętowe;
- są niezastąpione w czasie kataru, przeziębienia, osłabienia. Przy tego typu dolegliwościach poleca się zwłaszcza olejki o działaniu antybakteryjnym, kojącym. Inhalacje z użyciem konkretnych olejków pomagają rozrzedzać zalegającą w nosie wydzielinę, dodatkowo działają na źródło choroby, unieszkodliwiając bakterie i wirusy;
- stanowią środek wspomagający uśmierzanie bólu głowy. Warto sięgnąć w tej sytuacji po olejki działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz uspokajająco;
- pomagają w walce z rozstępami, cellulitem i przy utracie jędrności skóry.
- stosowane przy bólach reumatycznych.
Najpopularniejsze olejki eteryczne i ich właściwości
Olejki eteryczne to prawdziwy dar natury. Na jaki olejek eteryczny lub mieszankę olejków się zdecydować żeby wspomóc leczenie konkretnych dolegliwości? Poniższy przegląd olejków eteryczny pozwoli dobrać olejek do określonych problemów zdrowotnych.
Olejek z drzewa herbacianego – inaczej nazywany olejkiem herbacianym. jest to naturalny środek bakteriobójczy i wirusobójczy. Działa przeciwzapalnie, dezynfekująco, dlatego może być stosowany w wielu kuracjach prozdrowotnych. Wyciąg z drzewa herbacianego działa przeciwko wielu mikroorganizmom chorobotwórczym (grzyby, bakterie, pasożyty, drożdże, niektóre wirusy). Pomocny przy infekcji górnych dróg oddechowych, przyspiesza proces zdrowienia. Ten naturalny środek wspomagający leczenie przeziębienia i grypy można zastosować podczas inhalacji, w celu złagodzenia nieprzyjemnych objawów związanych z kaszlem, zatkanym nosem czy chorobą gardła.
Olejek herbaciany sprawdza się także jako środek na opryszczkę i w formie odświeżającej płukanki do a ust. Ponadto olejek ten poleca się do pielęgnacji cery trądzikowej i do usuwania łupieżu.
Olejek z drzewa herbacianego reguluje pracę gruczołów łojowych, wykazuje także działanie bakteriobójcze. Stanowi skuteczny środek na łupież – badania potwierdzają jego terapeutyczne działanie. Szeroko stosowany także w przemyśle kosmetycznym. Przy dłuższym stosowaniu kosmetyków z olejkiem herbacianym cera staje się mniej zanieczyszczona, zmniejsza się także wydzielanie sebum.
Olejek lawendowy – niezwykły naturalny olejek o wyjątkowym, szerokim zastosowaniu w aromaterapii, ze względu na uniwersalne właściwości nazywanym często królem olejków eterycznych. Jego liczne prozdrowotne i upiększające właściwości, a także piękny, niepowtarzalny zapach sprawiają, że jest to jeden z najchętniej stosowanych olejków do aromaterapii. Regularna aromaterapia z olejkiem lawendowym może wpłynąć na poprawę jakości snu. Olejek lawendowy wykazuje działanie uspokajające, wyciszające. Uważa się iż ten rodzaj olejku wpływa bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy, zmniejszając spontaniczną aktywność ruchową, dlatego też chętnie sięga się po niego przy problemach ze snem, a także wtedy kiedy potrzebujemy wyciszenia i relaksu. Olejek lawendowy zadziała uspokajająco i przeciwlękowo, pozwoli się odstresować.
Pomoc w sytuacjach niepokoju i bezsenności, to jednak nie jedyna zaleta tego drogocennego olejku. Substancje zawarte w olejku wykazują także działanie antyseptyczne. Właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwpleśniowe lawendy wykorzystywane są w różnych preparatach chemii gospodarczej. Olejek lawendowy stosowany jest także do odstraszania kleszczy, komarów, meszek, mrówek czy moli. W tym celu można wspomóc się naturalnym sprayem w atomizerze, wykonanym samodzielnie z zastosowaniem olejku lawendowego i olejkami o podobnym działaniu, najlepiej z dodatkiem octu.
Olejek lawendowy chętnie wykorzystuje przemysł perfumiarski i bardzo często można go spotkać także w kosmetykach do pielęgnacji twarzy i ciała. Jest polecany do cery tłustej, trądzikowej, ewentualnie mieszanej. Stosowany także do leczenia grzybicy paznokci.
Olejek lawendowy jest pomocny przy bólach głowy. Dolegliwości pomoże rozwiązać sesja aromaterapeutyczna z użyciem kominka i olejku. Sprawdzi się także masaż skroni z kilkoma kroplami olejku i oleju bazowego, należy oczywiście zachować ostrożność i unikać stosowania nierozcieńczonego olejku na skórę. Przy bólach mięśni warto zastosować tę samą metodę – w bolące miejsca wmasować kilka kropli olejku i np. zwykłej oliwki. Poleca się także kąpiele z użyciem olejku lawendowego i soli.
Olejek eukaliptusowy – jest to olejek eteryczny bardzo mocno kojarzący się z leczeniem wszelkiego rodzaju infekcji i przeziębienia. Uważany za jeden z najlepszych olejków służących drogom oddechowym. Ma bardzo rześki, mocny intensywny zapach. Najczęściej stosowany w formie inhalacji w przypadku kaszlu, kataru czy w zapaleniu oskrzeli, działa wykrztuśnie, rozgrzewająco. Olejek łagodzi nieprzyjemne objawy związane z chorobą. Pomaga na bardzo gęsty katar. Olejek eukaliptusowy można stosować także na reumatyzm, bóle mięśni, najlepiej w formie masażu z olejami bazowymi.
Olejek ten znany jest z właściwości antywirusowych, bakteriobójczych, antygrzybicznych, ale nie tylko. Poleca się go także przy zmęczeniu i braku koncentracji. Olejek ten odświeża umysł, pozwala na lepsze skupienie, wykazuje także właściwości pobudzające, wzmacniające, przynosi ulgę przy bólu głowy.
Stosowany w dyfuzorze pozwoli odświeżyć i oczyścić pomieszczenie, zniwelować nieprzyjemne zapachy. Stosuje się go przy stanach zapalnych skóry. wykazuje także działanie rozkurczowe.
Olejek eukaliptusowy jest szeroko stosowany jako składnik preparatów na infekcje: pastylek na gardło, maści rozgrzewających, maści i aerozoli do nosa. Dodatkowo można go spotkać w preparatów do płukania jamy ustnej czy w pastach do zębów, a także w płynach do kąpieli. Jest także dobrym środkiem na odstraszanie owadów, zwłaszcza komarów i pcheł. Działa także łagodząco przy ukąszeniach owadów, pomaga zmniejszyć świąd i zredukować opuchliznę towarzyszącą ugryzieniom. Polecany także w leczeniu opryszczki i przy trudno gojących się ranach.
Olejek sosnowy – olejek eteryczny pozyskiwany z igieł sosny zwyczajnej o szerokim spektrum działania w aromaterapii. Jego zapach jest wyrazisty, raczej przyjemny, aczkolwiek świeży, żywiczny aromat nie każdemu przypadnie do gustu. Uważa się, że olejek sosnowy doskonale eliminuje zmęczenie, wykazuje działanie relaksujące i poprawia nastrój. Wykazuje działanie wykrztuśne, jest idealny do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych i zatok
Ponadto służy do leczenia stanów zapalnych skóry. Wykazuje właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybicze, bakteriobójcze, pomaga zwalczać przeziębienie. Działa wykrztuśnie, oczyszcza drogi oddechowe przy infekcjach, ułatwia oddychanie. Polecanym sposobem na wykorzystanie olejku sosnowego są inhalacje w dolegliwościach i infekcjach górnych dróg oddechowych. Znany także z działania przeciwbólowego i rozgrzewającego, dlatego polecany jest do masaży lub kąpieli rozgrzewających i relaksujących. Stosowany w kąpielach może dodatkowo wspomagać zwalczanie chorób układu moczowego
Olejek sosnowy jest także sprzymierzeńcem w zwalczaniu insektów. Można go także wykorzystywać w celach aromatyzacyjnych w dyfuzorach czy kominkach zapachowych. Zastosowany w takiej formie olejek pomaga odświeżyć pomieszczenie, poprawić samopoczucie i zrelaksować się.
Olejek miętowy – rodzaj drogocennego olejku eterycznego otrzymywanego z mięty pieprzowej. Liście mięty były wykorzystywane w celach uzdrawiających od bardzo dawnych lat. Obecnie olejek miętowy stosuje się na szeroką skalę w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym czy spożywczym.
Mięta pieprzowa to roślina polecana przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach trawiennych, np. przy mdłościach, niestrawności, bólach żołądka. Wspomaga proces trawienia, redukuje ból brzucha. Pomaga także na zwiększanie wydzielania soku żołądkowego i żółci, poprawia apetyt, łagodzi kolkę brzuszną, eliminuje uczucie wzdęcia czy przepełnienia po obfitym posiłku, ponadto wspomaga także proces odchudzania.
Najważniejszym, głównym składnikiem olejku miętowego jest mentol, który wyróżnia się bardzo intensywnym, świeżym i charakterystycznym zapachem. Stosowany na skórę powoduje odczuwanie delikatnego chłodu, co jest następstwem podrażnienia zakończeń nerwowych w skórze przez mentol. Składnik ten pomaga na bóle mięśniowe, pomaga zwalczać nieprzyjemne objawy towarzyszące infekcjom. Stosowany jest w płynach do odświeżania jamy ustnej i w pastach do zębów, stanowi też dodatek do środków higienicznych.
Olejek miętowy wykazuje właściwości przeciwzapalne, odkażające i znieczulające. Stosuje się go zewnętrznie jako środek bakteriobójczy i odkażający. Łagodzi bóle mięśniowe, bóle głowy, poprawia koncentrację, eliminuje zmęczenie (np. poprzez inhalację i energetyzujący masaż z wykorzystaniem olejku). Kąpiel z dodatkiem olejku miętowego polecana jest przy przeziębieniach lub w celu głębokiego odprężenia.
Olejek miętowy polecany jest przede wszystkim do pielęgnacji cery trądzikowej, skłonnej do wyprysków, zanieczyszczonej i tłustej. Pomaga zmniejszyć pory i zredukować zmiany trądzikowe. Wykorzystuje się go także w szamponach do włosów wypadających i tłustych. Mięta pomaga złagodzić świąd i redukuje wydzielanie sebum.
Olejek jaśminowy – naturalny olejek eteryczny zawierający dobroczynne substancje. Wykazuje działanie lecznicze, jest także szeroko stosowany w kosmetyce i do wyrobu perfum. Olejek ten pozyskuje się z płatków jaśminu lekarskiego lub królewskiego. Znany jest z niezwykle przyjemnego, uwodzicielskiego zapachu i z wysokiej ceny, która podyktowana jest dosyć skomplikowanym procesem pozyskiwania olejku. Wykazuje on szereg różnorodnych właściwości zdrowotnych.
Delektowanie się zapachem jaśminu wywołuje bardzo przyjemne doznania. Olejek jaśminowy stosowany w aromaterapii przywraca dobry nastrój, pobudza w naturalny sposób do wytwarzania serotoniny przez organizm, ponadto działa energetyzująco, uznawany jest także za wyjątkowy afrodyzjak. Zmysłowy zapach jaśminu wzmacnia pewność siebie, pomaga zwalczać lęki. Wykazuje też głębokie działanie relaksujące, jest często wykorzystywany w medytacji, pomaga w oddychaniu i w osiąganiu lepszej koncentracji. Olejek jaśminowy to także doskonały środek pomagający w zasypianiu, poprawiający także jakość snu.
Aromaterapia z wykorzystaniem olejku jaśminowego stosowana jest do łagodzenia nieprzyjemnych objawów przeziębienia i grypy. Wykazuje także bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i wirusobójcze działanie.
Olejek jaśminowy jest także sprzymierzeńcem kobiet cierpiących w wyniku niewłaściwie działającej gospodarki hormonalnej. Poleca się go w czasie menopauzy, łagodzi zespół napięcia przedmiesiączkowego, pomaga przy bolesnych i obfitych miesiączkach, stosowany jest też do uregulowania cyklu miesiączkowego w przypadku jego zaburzeń. Olejek ten pobudza produkcję hormonów płciowych, stymuluje skurcze macicy, ułatwia poród.
Olejek jaśminowy pomaga przy bólach mięśni i głowy. W naturalny sposób udrażnia drogi oddechowe, pozwala odetkać zatkany nos. Wykazuje działanie wykrztuśne, zwalcza śluz nagromadzony w drogach oddechowych.
Wykazuje działanie antybakteryjne. Polecany do cery mieszanej i suchej, a także dojrzałej. Doskonale oczyszcza skórę, leczy stany zapalne, przywraca blask, ujędrnia, wykazuje też właściwości nawilżające i odmładzające. Łagodzi egzemę i przesuszoną skórę. Masaż ciała z wykorzystaniem olejku jaśminowego nie tylko odpręża i poprawia nastrój, ale jednocześnie poprawia także sprężystość i elastyczność skóry.
Olejek cedrowy (z drzewa cedrowego) – olejek eteryczny z bogatym składem i o wyrazistym leśnym zapachu, do zewnętrznego stosowania, którego cenne właściwości wykorzystywane są do wspomagania leczenia wielu schorzeń, a dodatkowo w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Olejek ten pozyskiwany jest z orzechów długowiecznego drzewa zwanego cedrem syberyjskim. Znany jako dobry środek w pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej, zwalcza egzemę, łojotok, pomaga zmniejszyć przetłuszczanie i wypadanie włosów. Wykazuje silne właściwości antyseptyczne, a także grzybobójcze i bakteriobójcze. Pozwala to na dogłębne oczyszczenie skóry, jej szybszą i lepszą regenerację, a także skuteczne gojenie stanów zapalnych. Ponadto olejek z drzewa cedrowego wspiera walkę z grzybicą paznokci i stóp.
Olejek cedrowy jest także środkiem wspierającym funkcjonowanie układ odpornościowego. Pomaga zapobiegać infekcjom, wzmacnia organizm, pomaga przy bólach mięśni. Działa łagodząco na nieprzyjemne objawy chorobowe u osób dotkniętych infekcją układu oddechowego. Odpowiednio stosowany pomaga przy zapaleniu pęcherza, wykazuje także działanie moczopędne.
Olejek cedrowy stosowany bezpośrednio na skórę z olejem bazowym działa rozgrzewająco, poprawia krążenie, niweluje bóle mięśni i stawów. Wdychanie zapachu olejku cedrowego przynosi ukojenie, uspokaja, usuwa zmęczenie. Stanowi polecany sposób na odstraszenie komarów.
Olejek kamforowy – rodzaj olejku eterycznego, który większość z nas kojarzy jako środek zwalczający i łagodzący stany zapalne ucha. Nie jest to jednak jego jedyne zastosowanie. Właściwości prozdrowotne olejku są naprawdę szerokie. Ten naturalny olejek pozyskiwany jest z drzewa kamforowego, znanego też pod nazwą cynamonowiec kamforowy lub kamforowiec. Otrzymuje się go w procesie destylacji kory i korzeni drzewa z parą wodną. Jego zapach przypomina trochę zapach olejku eukaliptusowego.
Stosowany w celach zwalczania bólu mięśni, wykazuje działanie rozgrzewające, poprawia krążenie, wzmacnia organizm i relaksuje zmęczone ciało i umysł. Z uwagi na właściwości antyseptyczne i dezynfekujące, a także przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, wykorzystywany jest wszechstronnie w różnego rodzaju stanach zapalnych i przy infekcjach. Wdychanie zapachu kamfory przynosi ulgę podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Wspomaga proces odkrztuszania i oddychanie, łagodzi stany zapalne. Pomocny przy ukąszeniach owadów, przyspiesza proces gojenia, działa znieczulająco.
Wykazuje działanie pobudzające, poprawia libido. Wykorzystywany w preparatach służących do zwalczania trądziku i innych chorób skórnych. Stosowany także do walki z łupieżem i wzmocnienia słabych, wolno rosnących i wypadających włosów.
Olejek różany – niepowtarzalnie pachnący i drogocenny olejek eteryczny, bardzo popularny w aromaterapii i w przemyśle kosmetycznym. Flawonoidy zawarte w olejku działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Oprócz urzekającego zapachu i właściwości pielęgnacyjnych wykazuje on także działanie zdrowotne. Mimo wielu gatunków róż, pozyskuje się go bardzo często z płatków róży damasceńskiej. Olejek ten wspaniale pielęgnuje cerę, zwłaszcza dojrzałą, zmęczoną i pozbawioną naturalnego blasku. Kosmetyki zawierające ten drogocenny składnik gwarantują lepsze nawilżenie, przywracają blask poszarzałej skórze, ponadto odmładzają ją i regenerują. Olejek wykazuje też działanie antybakteryjne, łagodzące, naprawcze, wspomaga walkę z bliznami potrądzikowymi oraz ze świeżymi rozstępami. Pomaga zregenerować skórę wystawioną na długie działanie promieni UV. Przyspiesza gojenie niewielkich ran.
Olejek różany wykorzystywany jest także do wyrobu perfum, kosmetyków do ciała, płynów do kąpieli, mydeł i do produktów do masażu.
Wcierany w skórę z olejem bazowym pomaga się odprężyć i pomóc obolałym mięśniom. Uważa się iż olejek z róży obniża poziom kortyzolu, przez co obniża się ciśnienie krwi, ustępuje pocenie się wskutek stresu. Niepokój się zmniejsza, ciało jest bardziej rozluźnione.
Olejek cytrynowy – naturalny olejek cytrynowy znany jest ze skutecznych właściwości antyseptycznych, a także z wysokiej zawartości witaminy C i bioflawonoidów. Jego odświeżający, energetyzujący zapach bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie. Chętnie wykorzystywany w aromaterapii z uwagi na działanie pobudzające, jednocześnie odpręża i oczyszcza umysł. Niweluje zmęczenie, działa wzmacniająco, sprzyja w walce z toczącymi się w organizmie infekcjami. Wykazuje właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze.Polecany do zwalczania stanów zapalnych, łagodzenia ukąszeń, egzemy i podrażnień.
Używany także w celach kosmetycznych. Rozjaśnia przebarwienia, niweluje stany zapalne skóry, łagodzi i usuwa zmiany trądzikowe. Polecany do stosowania na problemy skóry głowy. Niweluje świąd, redukuje łupież i łojotok. Dodatkowo pozwala zachować na dłużej świeżość włosów po umyciu. Dobrze działa na opryszczkę wargową. Ponadto skutecznie odstrasza owady.
Olejek cytrynowy wykorzystywany do kominków czy dyfuzorów do aromaterapii nadaje przyjemny, świeży zapach pomieszczeniu, pomaga na koncentrację, odprężenie i zmniejszenie bólu głowy. Kilka kropelek olejku warto także dodać do kąpieli jeśli zależy nam na odzyskaniu energii, szybkiemu pobudzeniu i na lepszym skupieniu. Taki sam efekt uzyskamy wcierając olejek cytrynowy z olejem bazowym w ciało. Dodatkowo odpręży to zmęczone, obolałe mięśnie.
Olejek rozmarynowy – olejek eteryczny o mocnym, orzeźwiającym zapachu i bogatym składzie sprzyjającym zdrowiu, a także pielęgnacji twarzy i ciała. Wykazuje bardzo silne właściwości antyseptyczne. Jego zastosowanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze pomaga w walce z infekcjami i uciążliwymi schorzeniami. Olejek rozmarynowy łagodzi objawy infekcji, pomoże przy bólu gardła i zatok, ukoi dolegliwości przy zapaleniu oskrzeli. Inhalacje, preparaty i wcierki z jego dodatkiem działają wykrztuśnie pomagając rozrzedzać zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę.
Ponadto olejek pomaga w dolegliwościach trawiennych. Redukuje nudności, zwalcza niestrawność, pobudza apetyt, zmniejsza ból brzucha.
W aromaterapii znany z właściwości pobudzających. Dodaje sił, poprawia koncentrację. W stanach zmęczenia działa energetyzująco, jednocześnie koi, odpręża. Polecany do łagodzenia bólu głowy, mięśni, pleców. Skutecznie obniża napięcie nerwowe. Masaż z dodatkiem olejku rozmarynowego odpręża umysł, wycisza i zmniejsza bóle mięśniowe. Składniki zawarte w olejku wspomagają regulację ciśnienia krwi.
Wykazuje bardzo pozytywne działanie w leczeniu trądziku i tłustej cery. Pomaga zwalczyć łojotok, zaleczyć stany zapalne i oczyścić skórę. Olejek rozmarynowy znacząco ułatwia gojenie ran i podrażnień skórnych. Znalazł także zastosowanie do pielęgnacji włosów. Wcieranie wcierek z zawartością olejku w skórę głowy pomaga wzmocnić cebulki włosów, przyspiesza ich wzrost, zapobiega także ich wypadaniu.
Zastosowanie olejku rozmarynowego w kominku zapachowym, nawilżaczu powietrza czy w dyfuzorze do aromaterapii pozwala odświeżyć powietrze, lekko zdezynfekować, co poleca się zwłaszcza w okresach wzmożonego występowania przeziębień i infekcji wirusowych. Zapach rozmarynu dodatkowo pobudzi organizm niwelując uczucie zmęczenia. Dodatkowo aromat ten działa na lepszy apetyt i na zmniejszenie poziomu hormonów stresu.
Olejek cynamonowy – słynie z bardzo charakterystycznego, nieco słodkawego zapachu z orientalną nutą. Cynamon kojarzy się z szarlotką, kawą świąteczną i przyprawą stosowaną w kuchni do wielu potraw, nawet mięsnych. Olejek cynamonowy pozyskiwany jest z kory cynamonowca cejlońskiego. W odniesieniu do właściwości zdrowotnych, znany jest przede wszystkim z silnego działania antyseptycznego i rozgrzewającego. Należy podchodzić ostrożnie przy stosowaniu tego olejku. Nie można go używać samodzielnie na skórę, gdyż może dojść do jej silnego podrażnienia. Najlepiej mieszać go z neutralnym zapachowo olejem bazowym.
Olejek ten wykazuje działanie pobudzające, dodaje energii, usuwa zmęczenie. Wykorzystywany w masażu przy bólach mięśniowych, doskonale rozgrzewa i odpręża. Ma także właściwości napinające, ujędrniające. Stanowi dobre uzupełnienie masażu antycellulitowego. Jako dodatek do kąpieli przede wszystkim rozgrzeje, pobudzi, poprawi krążenie krwi.
Olejek cynamonowy wykazuje działanie przeciwbólowe. Można go stosować na bóle reumatyczne i menstruacyjne. Jego bakteriobójcze działanie wykorzystywane jest w różnych preparatach. Stosuje się go w pastach do zębów, a także w środkach na infekcje. Wspomaga leczenie przeziębień, infekcji dróg oddechowych. Rozrzedza zalegającą wydzielinę, wykazuje także działanie przeciwwirusowe. Pomaga szybciej wyzdrowieć i wzmocnić nadwyrężone podczas choroby i rekonwalescencji siły.
Wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, pobudza apetyt, polecany jest przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Dobry środek na mdłości i wzdęcia.
Olejek cynamonowy charakteryzuje się bardzo dobrym działaniem przeciwzapalnym. Polecany jest w kosmetykach do cery tłustej, pozbawionej blasku, zmęczonej. Jego dobroczynne działanie można wykorzystać także w leczeniu grzybicy stóp i paznokci. Zastosowany w kominku czy w dyfuzorze olejek cynamonowy doda energii i wpłynie na poprawę samopoczucia.
Olejek goździkowy – rodzaj olejku eterycznego, który pozyskuje się podczas procesu destylacji parą wodną świeżych, bądź suszonych kwiatów goździka korzennego. Jego bardzo mocny, lekko korzenny zapach przywołuje na myśl otulający zapach jesiennej herbaty. Olejek ten ma przede wszystkim działanie wzmacniające, rozgrzewające oraz dezynfekujące, pobudzające krążenie. Poleca się go przy infekcjach wirusowych, przeziębieniu i bólach mięśniowych. Na obolałe mięśnie warto zrobić masaż z olejkiem goździkowym i wybranym olejem bazowym. Nie stosuje się olejku goździkowego samodzielnie na skórę, należy go połączyć z innym naturalnym olejem.
Olejek goździkowy to także skuteczny środek odstraszający komary, mole spożywcze i inne insekty. Wykazuje też działanie antybakteryjne i przeciwpasożytnicze. Ponadto wspomaga proces gojenia, łagodzi świąd. Jest stosowany w kosmetyce do pielęgnacji cery trądzikowej. Jego właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe można wykorzystać w przypadku bolącego zęba i dziąseł.
Olejek melisowy – ten naturalny olejek uzyskujemy poprzez destylację parą wodną świeżych gałązek i liści melisy. Kojarzy jest ze względu na jego właściwości uspokajające i środek ułatwiający zasypianie. Pomaga się odprężyć, zredukować napięcie, nerwowość i działa wspomagająco przy bezsenności. W sytuacjach stresujących warto skorzystać z aromaterapii z zastosowaniem tego właśnie olejku. Olejek poprawia nastrój, uspokaja skołatane nerwy. Należy jednak zachować ostrożność przy jego stosowaniu, duże dawki olejku mogą zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów.
Wykazuje też właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, jest pomocny przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Niweluje wzdęcia, bóle żołądka, mdłości, poprawia trawienie, wzmaga apetyt.
Stosowanie inhalacji i dyfuzji z użyciem olejku melisowego wpływa relaksująco i kojąco, ułatwi zasypianie. Olejek polecany jest także do odprężającego masażu ciała. Wykazuje działanie przeciwzapalne, dezynfekujące i delikatnie oczyszczające w kosmetyce. Polecany do cery podrażnionej, złagodzi świąd i zaczerwienienie,
Olejek imbirowy – olejek eteryczny znany z właściwości prozdrowotnych. Uzyskiwany poprzez metodę destylacji parą wodną kłączy byliny imbiru lekarskiego. Bardzo pomocny przy wszelkiego rodzaju infekcjach, działa także na wzmocnienie organizmu, wpływa pozytywnie na układ immunologiczny. Działa łagodząco na wiele nieprzyjemnych objawów związanych z infekcją. Wspomaga leczenie, niweluje mdłości, redukuje bóle mięśniowe, rozgrzewa. Wdychanie aromatu olejku imbirowego wpływa pozytywnie na drogi oddechowe podczas infekcji.
Dobrzy w zwalczaniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Pomaga na niestrawność, wzdęcia, chorobę lokomocyjną, przynosi ulgę w czasie mdłości.
Stosowany także w kosmetyce. Jest silnym antyoksydantem, pomagającym neutralizować wolne rodniki. Pomaga opóźniać procesy starzenia się skóry. Stosowany w kremach przeciwzmarszczkowych i ujędrniających.
Olejek imbirowy ponadto polepsza krążenie, oddziałuje pozytywnie na układ krwionośny. Warto go stosować jako środek do odprężającego, rozgrzewającego masażu. Rozluźnia napięcie mięśniowe, działa przeciwbólowo. Można go także stosować z powodzeniem przy masażach antycellulitowych. Wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Zastosowanie olejku imbirowego w kominku czy dyfuzorze pomaga poprawić nastrój, zrelaksować się i jednocześnie pobudzić do działania.
Olejek jałowcowy – olejek eteryczny wykazujący ogólne właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, a nawet odtruwające. Otrzymuje się go z owoców oraz igieł jałowca pospolitego – destyluje się go zwykle metodą pary wodnej. Stosowany wewnętrznie pomaga na dolegliwości żołądkowe, chroni wątrobę, układ moczowy i nerki, obniża poziom cukru we krwi. Zmniejsza stan zapalny w ludzkich komórkach.
Wykazuje też szerokie zastosowanie zewnętrzne. Przyczynia się do redukowania podrażnień skóry i wysypek. Silne właściwości antyseptyczne pomagają leczyć trądzik, usuwać niechciane zmiany skórne. Antybakteryjne i przeciwgrzybiczne działanie wspomagają walkę z łupieżem, egzemą, a także z grzybicą paznokci i stóp.
Wykazuje także dobre działanie uspokajające. Można go stosować także przy bólach mięśniowych, menstruacyjnych i reumatycznych. Nieocenioną zaletą są także właściwości dezynfekujące olejku jałowcowego. Poleca się go do prania odzieży i mycia zanieczyszczonych powierzchni, np. w kuchni.
Olejek paczuli – pozyskiwany z azjatyckiej, tropikalnej rośliny o nazwie brodziec paczulki. Wyróżnia się niezwykłym zapachem, orientalnym, słodkim, otulającym. Pobudza zmysły, działa delikatnie energetyzująco, jednocześnie odpręża. Znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości antybakteryjnych i antywirusowych. Zwalcza pasożyty i grzyby, pomaga w gojeniu się ran, może być stosowany w formie wziewnej i na skórę. Skuteczny w leczeniu egzemy, grzybicy, trądziku, wysypek, a także obrzęków spowodowanych ugryzieniami owadów. Pomaga w walce z cellulitem, napina delikatnie skórę i przyspiesza regenerację. Olejek paczuli uważa się także za skuteczny afrodyzjak, doskonale pobudzający zmysły, podnoszący libido.
Jego działanie pobudzające warto wykorzystać poprzez masaż z olejkiem. Prawidłowo wykonany masaż pobudzi zmysły, pomoże się zrelaksować, rozluźni napięte mięśnie. Warto wykorzystać olejek paczuli do aromatyzacji pomieszczenia. W tym celu wystarczy dodać kilka kropel olejku do kominka zapachowego, nawilżacza powietrza lub dyfuzora. Oryginalny aromat zapewni stan odprężenia, ukoi nerwy, delikatnie pobudzi.
Olejek paczuli jest bardzo chętnie wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym. Spotkać go można także w kosmetykach pielęgnacyjnych. Zaleca się go zwłaszcza do skóry mało jędrnej, dojrzałej w celu regeneracji, nawilżenia i przywrócenia blasku. Olejek paczuli pomaga także w walce z trądzikiem przyspieszając gojenie zmian trądzikowych.
Olejek sandałowy (z drzewa sandałowego) – olejek eteryczny wyróżniający się przyjemnym zapachem często wykorzystywanym w produkcji perfum. Charakteryzuje się rozluźniającym, odprężającym działaniem na ciało i umysł. Wykorzystywany w leczeniu infekcji, przeziębień i przy bólach mięśniowych. Olejek ułatwia odkrztuszanie, łagodzi dokuczliwy kaszel, wykazuje właściwości przeciwwirusowe, co pomaga szybciej uporać się z toczącą się w organizmie chorobą.
Olejek ten sprawdza się także w przypadku bólu brzucha. Łagodzi skurcze, bolesność i wzdęcia. Godna polecenia jest kąpiel z dodatkiem tego olejku. 5 minut w wodzie z dodatkiem olejku pomaga szybko się odprężyć i oczyścić umysł, a także poprawić nastrój. Używanie olejku w kominkach, nawilżaczach powietrza i dyfuzorach pozwoli na delektowanie się przyjemnym zapachem pobudzającym zmysły, wprawiajacym w doskonały stan. Wdychanie tego niepowtarzalnego zapachu poprawia koncentrację, doskonale relaksuje i delikatnie pobudza zmęczony organizm.
Olejek z drzewa sandałowego stosuje się także do szybszej regeneracji zmęczonej, zwiotczałej cery. Można za jego pomocą leczyć niewielkie rany i podrażnienia. Zapach tego olejku eterycznego wykorzystuje się także do odstraszania insektów i w naturalnych środkach do czyszczenia brudnych powierzchni i dezynfekcji.
Olejek Ylang-Ylang (olejek ylangowy) – olejek eteryczny charakteryzujący się przyjemnym, egzotycznym, lekko kwiatowym zapachem. Pozyskuje się go z świeżych kwiatów drzewa Canaga Odorata na drodze destylacji parą wodną. Stanowi składnik wielu cenionych na świecie perfum. Służy też do aromatyzowania kosmetyków pielęgnacyjnych. Stosowanie olejku w kominkach, nawilżaczach powietrza i dyfuzorach stanowi prawdziwa uczte dla zmyslów. Ma właściwości relaksujące, pobudza układ nerwowy, poprawia nastrój, wzmacnia pewność siebie, ponadto uważany jest za afrodyzjak.
Olejek ten znany jest także z działania antybakteryjnego. W kosmetyce stosuje się go do cery trądzikowej, problematycznej, a także przy łojotoku. Pomaga także przyspieszyć regenerację skóry i gojenie ran. Stosowany jest również w szamponach i odżywkach do włosów.
Olejek Ylang Ylang warto wykorzystać do masażu całego ciała. Oczywiście należy pamiętać o tym żeby połączyć go z wybranym olejem bazowym, w przeciwnym razie może wywołać on mocne podrażnienie skóry. Zaletą takiego masażu będzie uczucie pełnego odprężenia, głęboki stan relaksu, a także rozluźnienie napiętych mięśni.
Olejek bergamotowy (z bergamotki) – olejek eteryczny otrzymywany z owoców drzewa bergamotowego, stosowany najczęściej w celu poprawy nastroju i dla tzw. zastrzyku energii. Charakteryzuje się rześkim, lekko cytrusowym zapachem, z nutą zapachu herbacianego. Przypisuje mu się działanie antydepresyjne, uspokajające i przeciwbólowe. Polecany przy ciężkim dniu, bólach głowy, a także przy chronicznym zmęczeniu i w stanach niepokoju.
Jest uznawany za doskonały środek antyseptyczny. Używany przy infekcjach, wspomaga walkę z chorobą, łagodzi nieprzyjemne objawy towarzyszące przeziębieniu. Wspomaga walkę z opryszczką, a także przyspiesza gojenie ran i drobnych zmian na skórze. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Olejek bergamotowy może także pomóc nieco obniżyć poziom tzw. złego cholesterolu. Podobnie jak w przypadku większości olejków eterycznych, należy jednak uważać z wewnętrznym stosowaniem tego olejku.
Olejek poleca się do stosowania w masażu ciała, a także do pielegnacji ciala, twarzy i włosów. Wykazuje działanie łagodzące, antybakteryjne i regenerujące. Olejek stosowany zewnętrznie powoduje większą wrażliwość skóry na promienie słoneczne. Podczas stosowania kosmetyków z jego dodatkiem powinno się unikać ekspozycji na promienie UV.