Szukasz kuracji lub zabiegu?

Sprawdź w swoim mieście

Masaż Shantala


Masaż Shantala to technika masażu, która wywodzi się z tradycji indyjskiej. Technika ta została opracowana przez francuskiego ginekologa i położnika Fredericka Leboyer. Kiedy przebywał w Indiach, zachwycił go masaż, który kobiety wykonywały swoim dzieciom. Był pod wrażeniem również efektów jakie widział u dzieci. Masaż wspiera rozwój fizyczny i emocjonalny.

„Być noszonym, kołysanym, trzymanym, głaskanym, masowanym to pokarm równie ważny jak witaminy, proteiny, sole mineralne.”

Frederick Leboyer

Z kolei nazwa masażu, Shantala, pochodzi od imienia hinduskiej matki, która zaznajomiła doktora Fredericka
z tajnikami tej metody. Opisał swoje obserwacje w książce „Shantala. Tradycyjna sztuka masażu”.
Dzięki czemu, wiedza o tym, trafiła na zachód.

Cudowny wpływ, jaki płynie ze stosowania tego masażu, zawdzięczamy przede wszystkim, kontaktowi z rodzicem i jego czułym dotykiem. Tworzy się bezpieczna więź między rodzicami, a dzieckiem. Buduje się zaufanie, okazuje miłość dziecku, przez co tworzy się podstawę by w dorosłym życiu dobrze radziło sobie w relacjach z innymi ludźmi.

Masaż Shantala przyniesie korzyści zarówno dzieciom zdrowym, jak i wpłynie terpeutycznie na dzieci z autyzmem, zespołem Downa lub ADHD.

Nie powinno się stosować masażu, kiedy dziecko ma gorączkę, wysypkę na skórze lub jest w złym nastroju.

Masaż należy wykonywać przed posiłkiem lub co najmniej 2 godziny po posiłku. Pomieszczenie, w którym jest wykonywany masaż powinno mieć odpowiednią temperaturę(powyżej 20 stopni Celsjusza). Najlepiej, aby dziecko było ułożone na plecach, tak, aby mogło nawiązywać kontakt wzrokowy z osobą masującą. Ważne by obie strony czuły się komfortowo podczas masażu.

Masaż można stosować od pierwszych dni życia dziecka. Nie ma ograniczeń wiekowych, kiedy należy dziecko przestać masować. Można używać tej techniki tak samo dla nastolatka czy osoby dorosłej.

To delikatna i rytmiczna technika masażu. Charakteryzuje się powolnymi, płynnymi ruchami dłoni, które przypominają falę. Trwa ok. 5 minut. Masaż rozpoczyna się od głowy, a następnie przechodzi do klatki piersiowej, brzucha, rąk, nóg
i stóp. Wszystkie ruchy są delikatne, nie powodują bólu ani dyskomfortu, a jednocześnie uspokajają dziecko i pomagają przy dolegliwościach bólowych lub rozdrażnieniu.

Przynosi korzystny wpływ na samopoczucie dziecka i masującej je osoby. Masującej mamie może złagodzić objawy depresji poporodowej. U niemowląt może pomóc w bólu brzucha, przeciwdziałać kolkom, poprawić trawienie i rytm wypróżniania, zwiększyć odporność. Rozwija zmysł dotyku u dziecka – regularne masaże pozwalają dziecku być bardziej świadomym swojego ciała. Relaksuje, wycisza i ułatwia zasypianie. Warto korzystać z tej możliwości, kiedy dziecko jest małe. Każdy może wykonać ten masaż samodzielnie.

Najnowsze artykuły

Masaż

Masaż stemplami

Masaż stemplami wywodzi się z tradycyjnego…

Więcej
Masaż

Masaż Shantala

Masaż Shantala to technika masażu, która…

Więcej
Masaż

Masaż Ma-uri – Polinezyjska sztuka uzdrawiania

Aloha!(w języku hawajskim oznacza powitanie, pożegnanie,…

Więcej

Pozostałe artykuły:

Blog

Homeopatia

Homeopatia to metoda medycyny naturalnej, polegająca…

Więcej